Tävlingsgrupper

Gymnaster till nya tävlingsgrupper tas ut genom årliga nivåtester. 

Gymnaster som är intresserade av att komma med i en förtävlingsgrupp eller en tävlingsgrupp ombeds kontakta grenansvariga Karolina Stenfors-Roiha för eventuella lediga platser och testtillfälle.

Hösten 2019 grundar vi inga nya förtävlingsgrupper eller tävlingsgrupper. Men det finns några lediga platser i nuvarande tävlingsgrupper samt i förtävlingsgruppen RT1.  

Voimistelijoita kilpailuryhmiin otetaan mukaan tasotestin kautta.  Jos olette kiinnostuneet tulla mukaan seuran kilpailuryhmiin, ottakaa yhteyttä lajivastaavaan: Karolina Stenfors-Roiha 

Tävlingsgrupper flickor termin 2019-2020 

Simningsgrupp för föreningens tävlingsgymnaster

Tid och plats: Torsdag kl. 19-20, Grankulla Simhall
Simning fungerar utmärkt som sidogren för gymnaster. Gruppen erbjuds och rekommenderas för gymnaster i grupperna Rt3, Rt4 och RT5.
 
 
RT1, Redskap förtävlingsgrupp, flickor födda 2013-2012, 2 ggr/vecka
Ledare: Martina Julkunen, Linda Ahlroos
Träningar: tisdag 15.00-17.00, söndag 15.30-17.30
 
RT2, (flickor födda 2011-2010), 4 ggr/vecka
Ledare: Martina Julkunen, Cecilia Karsten
Träningar: måndag 14.45-17.15, tisdag 17-19.15, onsdag 14.45-17.15, söndag 17.15-19.30
 
RT3 (flickor födda 2009-2008), 4-5 ggr/vecka
Ledare: Karolina Stenfors-Roiha, Sonja Lehto
Träningar: måndag 17.15-20.00, tisdag 15.15-18.00, onsdag 14.45-17.30, fredag 15.15-18.00, söndag 15.30-18.15
 
RT4 (flickor födda 2008-2006), 4-5 ggr/vecka
Ledare: Linda Ahlroos, Julia Tuuri, Sonja Lehto
Träningar: måndag 16.15-19.30, tisdag 17.15-20.15, onsdag 17.30-20.15, fredag 15.15-18.00, söndag 17.00-20.00
 
RT5 (flickor födda 2006-2004), 5ggr/vecka
Ledare: Karolina Stenfors-Roiha, Linda Ahlroos
Träningar: måndag 16.15-19.30, tisdag 17.15-20.15, onsdag 17.30-20.30, fredag 15.15-18.00, söndag 16.45-20.00
 
Foto på tävlingsgrupperna

Grupp RT3
Kira Bergroth, Saaga Rounaja, Annabelle Maijala, Noomi Ansa, Jessica von Zweygbergk, Sofia Skogström, Nathalie Österberg, Isabella Rybski, Ella Tuomikoski
 
Grupp RT4
Julia Tammilehto, Tove Dobrinkat, Stephanie Merus, Onerva Lahti, Alina Savela, Christa Sjöblom, Anna Vilhunen, Svea Lundbom, Isabel Rajamäki
 
Grupp RT5
Lilli Johansson, Ronja Londen,  Emma Halimaa, Maya Engström,  Aida Stampone, Celina Sjöblom, Ines Karlemo, Nea Bergroth
 
FINLANDS GYMNASTKFÖRBUNDS UTFÖRDA PRESTATIONMÄRKEN

DIAMANTMÄRKET

1. Teresa Leijon f.1999, 17.12.2011
2. Elisa Leijon f.1999, 2.12.2012
3. Cecilia Karsten f.2002, 21.9.2013
4. Aurora Schulman f.2002, 7.3.2014
5. Aino Salmi f. 2003, 7.3.2014
6. Sonja Nordman f. 2001, 13.12.2015
7. Jeanette Ilmoni f. 2003, 10.6.2016
8. Maya Engström f. 2005, 11.6.2016
9. Lilli Johansson f.2005, 26.4.2017
10. Emma Halimaa f.2005, 26.4.2017
11. Daniela Laakkonen f. 2004, 25.10.2017
12. Nea Bergroth f. 2006, 25.10.2017
13. Ines Karlemo f. 2005, 25.10.2017
14. Anni Erkama f. 2006, 25.10.2017
15. Julia Tammilehto f. 2006, 25.10.2017
16. Celina Sjöblom f. 2006, 25.4.2018
17. Aida Stampone f. 2006, 7.11.2018
18. Ronja Londen f. 2004, 7.11.2018
19. Anna Vilhunen f. 2006, 7.11.2018
 
GULDMÄRKET (+ silver och brons) Namn + födelseår
1. Emilia Segercrantz 2003
2. Emilia Lerche 2003
3. Sara Sandelin 2002
4. Katariina Järvinen 2003
5.  Selma Lindfors 2002
6. Nicole Nedrum 2005
7. Jenny Ikäheimonen 2003
8. Pinya Skogsström 2003
9. Alexandra Sandström 2004
10. Ronja Londen 2004
11. Bianca Wiltgrube 2005
12. Vilja Hellbom 2005
13. Fanny Immonen 2005
14. Saga Mäkilä 2005
15. Saaga Rounaja 2009
16. Erika Lahti 2005
17. Sofia Lundberg 2005
18. Mia Warner 2005
19. Anna Guarnieri 2005
20. Kira Bergroth 2009
21. Kira Moberg 2009
22. Noomi Ansa 2009
23. Selma Samaletdin
24. Jessica Zweyberrgk 2008
25. Nathalie Österberg 2009
26. Sofia Skogström 2008
27. Isabella Rybski 2008
28. Annabelle Maijala 2009
 
SILVERMÄRKET 
1. Cassandra Aspelin 2009
 
BRONSMÄRKET