Tävlingsgrupper

Tävlingsgrupper termin 2017-2018

Gymnaster till nya tävlingsgrupper tas ut genom årliga nivåtester. Gymnaster som är intresserade av att delta i nuvarande tävlingsgrupper ombeds kontakta grenansvariga Karolina Stenfors-Roiha för eventuella lediga platser och testtillfälle.

RT1, ny förtävlingsgrupp (flickor födda 2011-2010), 2 ggr/vecka
Ledare: Martina Julkunen, Tiina Lundberg
Träningar: onsdagar 17-19, söndagar 15.30-17.15
 
RT2 (flickor födda 2009-2008), 3 ggr/vecka
Ledare: Karolina Stenfors-Roiha, Martina Julkunen
Träningar: måndagar 17.30-19.45, onsdagar 15-17.15, söndagar 17.15-19.30
 
RT3 (flickor födda 2008-2006), 4 ggr/vecka
Ledare: Linda Ahlroos, Pinja Hyttinen
Träningar: mån 16.15-18.30, tis 16-18.45, ons 15.30-18, sön 15.30-18.00
 
RT4 (flickor födda 2006-2005), 3-4ggr/vecka
Ledare: Christa Sågbom, Sonja Lehto
Träningar: mån 16.15-18.45, tis 16-18.45, ons 17.45-20.15, sön 15.30-18
 
RT5 (flickor födda 2006-2002), 4-5ggr/vecka
Ledare: Karolina Stenfors-Roiha, Linda Ahlroos, Pinja Hyttinen
Träningar: mån 15-18, tis 17.30-20.30, ons 17.30-20.30, sön 17-20, vissa fredagar 15-18 (Helsingfors)
 
 
Foto på tävlingsgrupperna RT1-RT5 december 2017


Foto på tävlingsgrupperna RT1-RT4 december 2016

Grupp RT2
Cassandra Aspelin, Kira Moberg, Kira Bergroth, Saaga Rounaja, Annabelle Maijala, Selma Samaletdin, Noomi Ansa, Jessica von Zweygbergk, Sofia Skogström, Nathalie Österberg, Isabella Rybski, Amaya Rönnholm
 
Grupp RT3
Julia Tammilehto, Tove Dobrinkat, Ella Dobrinkat, Stephanie Merus, Onerva Lahti, Alina Savela, Christa Sjöblom, Anna Vilhunen, Svea Lundbom
 
Grupp RT4
Bianca Wildtgrube, Celina Sjöblom, Fanny Immonen, Mia Warner, Vilja Hellbom, Nea Bergroth, Saga Mäkilä, Ines Karlemo, Anna Guarnieri

Grupp RT5
Anni Erkama, Lilli Johansson, Ronja Londen, Alexandra Sandström, Daniela Laakkonen, Emma Halimaa, Maya Engström,  Cecilia Karsten, Aino Salmi, Aida Stampone

FINLANDS GYMNASTKFÖRBUNDS UTFÖRDA PRESTATIONMÄRKEN

DIAMANTMÄRKET

1. Teresa Leijon f.1999, 17.12.2011
2. Elisa Leijon f.1999, 2.12.2012
3. Cecilia Karsten f.2002, 21.9.2013
4. Aurora Schulman f.2002, 7.3.2014
5. Aino Salmi 2003, f.7.3.2014
6. Sonja Nordman f. 2001, 13.12.2015
7. Jeanette Ilmoni f. 2003, 10.6.2016
8. Maya Engström f. 2005, 11.6.2016
9. Lilli Johansson f.2005, 26.4.2017
10. Emma Halimaa f.2005, 26.4.2017
11. Daniela Laakkonen f. 2004, 25.10.2017
12. Nea Bergroth f. 2006, 25.10.2017
13. Ines Karlemo f. 2005, 25.10.2017
14. Anni Erkaman f. 2006, 25.10.2017
15. Julia Tammilehto f. 2006, 25.10.2017
 
GULDMÄRKET (+ silver och brons) Namn + födelseår
1. Emilia Segercrantz 2003
2. Emilia Lerche 2003
3. Sara Sandelin 2002
4. Katariina Järvinen 2003
5.  Selma Lindfors 2002
6. Nicole Nedrum 2005
7. Jenny Ikäheimonen 2003
8. Pinya Skogsström 2003
9. Alexandra Sandström 2004
10. Ronja Londen 2004
11. Bianca Wiltgrube 2005
12. Vilja Hellbom 2005
13. Fanny Immonen 2005
14. Saga Mäkilä 2005
15. Celina Sjöblom 2006
16. Erika Lahti 2005
17. Sofia Lundberg 2005
18. Mia Warner 2005
19. Anna Guarnieri 2005
20. Kira Bergroth 2009
21. Kira Moberg 2009
22. Noomi Ansa 2009
 
SILVERMÄRKET 
1. Nathalie Österberg 2009
2. Annabelle Maijala 2009
3. Selma Samaletdin 2009
4. Jessica Zweybergk 2008
5. Saaga Rounaja 2009
6. Isabella Rybski 2008
 
BRONSMÄRKET